Z biblioteki Malucha: Odd i Lodowi Olbrzymi

Neila Gaimana znam dzięki Mężowi. To on podsunął mi jego książki. Podsunął też Maluchowi, z którym wieczorami czytał historię Odda. Maluch był zafascynowany, więc postanowiłam przeczytać i ja. I też mi się spodobało…

DSC_0154 

Książeczka nie jest długa. Ma około stu stron. Na dodatek druk w tym wydaniu jest duży, pewno po to, by ułatwić lekturę dzieciakom, które czytają już same. Rozprawiłam się z nią w ciągu nieco ponad godziny. Tyle trwa blok bajek, które ogląda moje dziecko. Oczywiście zapytałam go wcześniej, czy mogę pożyczyć jego książkę. Bo chyba została już przywłaszczona przez najmłodszego członka rodziny.

W tej historii Neil Gaiman przenosi nas w czasy Wikingów. Fascynację kulturą nordycką widać z resztą także w innych książkach tego autora. Tutaj jednak możemy przyjrzeć się dokładnej wierzeniom ludów nordyckich. Oprócz młodego chłopca, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku kuleje, mamy tu bowiem do czynienia także z najbardziej znanymi bóstwami wikinskimi: Odynem, Thorem, Lokim i Freją. Trzej pierwsi zostali zaklęci przez Lodowego Olbrzyma w zwierzęta. Schodzą więc na ziemię – do Midgardu, by tutaj spotkać się z Oddem. W nim cała nadzieja na przywrócenie porządku świata. I wiosny, bo od czasu, gdy Lodowy Olbrzym opanował Asgard, czyli krainę bogów, ziemię opanowała wieczna zima.

Nie jest trudno zgadnąć, jak skończy się ta przygoda. Jednak warto sięgnąć po tę opowiastkę samemu albo przeczytać z dzieckiem. Nie ma tu scen drastycznych. Za to trzeba przygotować się z mitologii skandynawskiej, bo o tę na pewno pojawią się pytania. Ponieważ nas ten temat interesuje od pewnego czasu – nie było z tym problemu.

Książeczka napisana jest przystępnym językiem. A jednak Gaiman wprowadza nas tutaj w świat fantazji, świat baśniowy. Nie jest strasznie, ale jest ciekawie… W sam raz dla dziecka. I dla każdego, kto chciałby zgłębić swoją wiedzę na temat wierzeń Wikingów – to będzie dobry wstęp, choć z opracowaniem naukowym oczywiście nie ma wiele wspólnego…

A przeczytałąm w ramach wyzwań: Klucznik (niewspółcześnie i śnieżna okładka), Grunt to okładka (Odd w dłoniach trzyma siekierę), Wyzwanie książkowe 2015 (autorem jest mężczyzna), 200 książek dookoła świata (Anglia), Mitologia w literaturze (mitologia nordycka oczywiście).

Advertisements

3 thoughts on “Z biblioteki Malucha: Odd i Lodowi Olbrzymi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s