Przed weekendem: Idę pobiegać!/ Before the weekend: Let’s do jogging!

Przed weekendem to kolejny nowy cykl na blogu. Co to będą za notki? O wszystkim! O moich weekendowych planach. A więc zaproszenia na różne imprezy, na które sama się wybieram, opisy aktywności ruchowej, którą zamierzam uprawiać. Ale też opisy książek idealnych na spokojny, leniwy weekend, miejsc wartych odwiedzenia oraz filmów, imprez kulturalnych, muzyki…
Before the weekend is the next kind of my blog notes. What is it about? Everything! About my plans for weekends, which means also some events, books to read, films to watch, music to listen and sport activities to do…

Dziś zapraszam do rozpoczęcia przygody z bieganiem…
Today I want to invite you to start doing jogging…

bieganie metodą Gallowaya 

Bieganie jest ostatnio bardzo modne. I prawda jest taka, że tą aktywnością zainteresowałam się dzięki kilku znajomym. Skusiły mnie te zdjęcia z zawodów, te mapki z Endomondo. Bo choć buty kupione mam od… roku, dopiero teraz naprawdę mam ochotę je ubrać i wyjść pobiegać. Z resztą mówienie o „bieganiu” to na razie tak naprawdę troszkę nadużycie. Zdecydowałam się skorzystać z metody Jeffa Gallowaya. To znany amerykański biegacz i przede wszystkim propagator zdrowego i aktywnego stylu życia. Kiedy mój mąż rozpoczynał swoje biegowe treningi, zaopatrzył się w jego książkę. Ja kupiłam sobie wtedy książkę napisaną przez Jeffa i jego żonę – Barbarę. Ta pozycja dedykowana jest przede wszystkim kobietom. Ostatnio w moje ręce wpadła także książka „Biegi przełajowe”. To ostatnie jest czymś, co bardzo mnie kusi, choć wiem, że tutaj po prostu sprawdzi się metoda małych kroków.
This activity is very popular nowadays. And the truth is that I am interested in it because of my friends, who publish on Internet some picture from running events and some maps from Endomondo. At the beginning I decided to use Galloway’s method. This man is very known American runner. So I read his book..

Same książki bardzo polecam. Przede wszystkim dlatego, że są napisane zrozumiałym językiem. Jednocześnie autor (czy może raczej autorzy) powołują się na wyniki badań naukowych i medycznych. Po prostu czytając mamy pewność, że przekazywana nam jest wiedza fachowa. I co najważniejsze, książki poruszają wszystkie aspekty związane z bieganiem. Znajdziemy tu rozdziały dotyczące techniki biegu, odpowiedniego wyposażenia podczas biegania, a także odpowiedniej diety, o jaką powinien zadbać każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem oraz każdy, kto już od jakiegoś czasu biega.
I think those books are very good. Really. You can find there many useful information about each and every part of running. It means you can find here information about runner’s equipment, diet and many more…

Bardzo ciekawe są także fragmenty dotyczące kontuzji i sposobów, w jaki można ich uniknąć, a jeśli już się przydarzą także tego, jak sobie z nimi poradzić. Inny fragment, który także mnie zainteresował dotyczy tak zwanego treningu mentalnego. Galloway podkreśla tutaj, że efekty biegania, rezultaty poszczególnych startów i przede wszystkim motywacja do kontynuowania treningów jest mocno związana z tym, co dzieje się w naszej głowie. Dzieli się także pewnymi sprawdzonymi przez siebie trikami, które pomogą osiągać biegowe cele, dopiec do mety, zwiększyć ilość przebieganych kilometrów. Autor przy okazji podkreśla też, że bieganie może mieć wpływ także na nasze samopoczucie i sposób radzenia sobie z przeciwnościami losu.
Very interesting ia also the part about what is happening in your mind while running. Galloway tells the reader how to solve your problems and says that running is not only sport activity but also a way of living.

Oczywiście tym, co najbardziej mnie zainteresowało były programy treningowe. Postanowiłam zacząć od tego najprostszego, którego celem jest po prostu przebiegniecie pięciu kilometrów. Na tym etapie dla mnie to i tak duże wyzwanie. Na czym polega metoda treningowa Jeffa Gallowaya? W skrócie można powiedzieć, że chodzi o to, by bieg przeplatać tu przerwami na marsz. Według Gallowaya (i wielu innych biegaczy) taki system biegania pozwala uzyskać dobrą formę, skutecznie spalić tłuszcz i, co chyba najważniejsze, po prostu cieszyć się z biegania!
Of course the most interesting part for me is the plan of training. I decided to start with a training, which will make me to run 5 km. That is a real challenge for me… And what is the Galooway’s method about? Not only running but also walking. That makes you run more, be more efective and… have fun!

Dla mnie książki stanowią prawdziwą motywację. Po przeczytaniu po prostu mam ochotę wyjść z domu i biegać! Myślę, że taki właśnie był cel ich napisania. Oczywiście polecam je każdemu, kto ma ochotę rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Z pewnością przydadzą się jednak także doświadczonym biegaczom, którzy chcą poprawić swoje wyniki, wydłużyć biegi czy popracować nad techniką. Tak naprawdę te książki to pozycje, które w swojej biblioteczce powinien mieć każdy biegacz lub kandydat do tego miana…
Those books gave me a really big motivation to start my training. I think that was the reason why Galloway wrote them. Of course I recommend them to everyone who wants to start running. But they are also books, which every runner should have.

A więc jakie plany na weekend? Uzbrojona w wiedzę z książek i w odpowiedni plan treningowy, który w moim przypadku jest przede wszystkim REALNY, zamierzam pobiegać. Zwłaszcza, że pogoda ma być całkiem fajna, co oczywiście sprzyja początkom!
So… what about my plans for this weekend? I want to start running! Especially because the weather should be really nice…
A Wy? Jakie macie plany na ten weekend?
And you? What are you planning to do?

Reklamy

3 thoughts on “Przed weekendem: Idę pobiegać!/ Before the weekend: Let’s do jogging!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s