Grudzień drobnych przyjemności. 7 pomysłów na to, jak nie dać się przedświątecznej gonitwie i rodzinnie cieszyć się czekaniem na Święta

To już prawie połowa grudnia! Billboardy, sklepowe wystawy i reklamy telewizyjne atakują nas ze wszystkich stron, przekonując, co jeszcze powinniśmy kupić. W kolorowej prasie i na portalach internetowych pojawiają się artykuły uświadamiające nam, co jeszcze musimy zrobić. A czas ucieka… Grudniowe dni, odmierzane codziennie otwieranym okienkiem kalendarza adwentowego mijają tak szybko, że trudno to zauważyć. A może by tak… powiedzieć STOP!? I w końcu zacząć cieszyć się grudniem? Przecież to najpiękniejszy miesiąc w całym roku!

Wiem, że przygotowania do Świąt wymagają dużo uwagi i pracy. Wiem, że kiedy do tego trzeba zadbać o domową codzienność: obiad dla całej rodziny, przypilnowanie dzieci, żeby odrobiły zadania domowe i jeszcze zaplanowanie udziału w szkolnych czy przedszkolnych opłatkach, po prostu nie mamy sił na nic innego. A może jednak warto odpuścić? Przecież nic się nie stanie, gdy okna nie będą idealnie umyte albo koszule idealnie wyprasowane. Przecież w grudniu jest tyle fantastycznych rzeczy, które można zrobić, żeby ten czas spędzić przyjemnie i rodzinnie. I by przez cały grudzień cieszyć się życiem! Żeby ten miesiąc był czasem naprawdę radosnego oczekiwania na Święta!

Siedem sposobów na rodzinne spędzanie czasu w grudniu

Grudzień to taki szczególny miesiąc w roku. Daje możliwości, jakich nie znajdziemy w innym czasie. Warto je wykorzystać, by pobyć trochę z mężem, z dziećmi, z przyjaciółmi… Docenić ich obecność i szczęście, jakie dają wspólne chwile. Niekoniecznie te spędzane na nerwowym bieganiu po sklepach w poszukiwaniu prezentów kupowanych, jak zwykle, na ostatnią chwilę.

Właśnie grudzień jest idealnym czasem, by zwolnić. By poćwiczyć uważność i takie prawdziwe bycie razem. Poniżej znajdziecie kilka sposobów, jak to zrobić, bez inwestowania zbyt wielkich sum (w końcu nasze portfele w grudniu dość mocno cierpią).

  1. Wyjdźcie na spacer! Całą rodziną. Jeśli jest śnieg – weźcie sanki, dupoloty. Albo idźcie do pobliskiego parku czy lasu ulepić bałwana i tropić mieszkające tam zwierzaki. Tzima3o idealny czas, by obserwować przyrodę, a przy okazji pokazać swoim dzieciom piękno otaczającego nas świata. Nie ma śniegu? Nic nie szkodzi! Można wieczorem wybrać się na spacer ulicami miast w poszukiwaniu najpiękniejszych dekoracji! A może wizyta na jarmarku świątecznym? Nie musicie przecież nic kupować (no dobra, gorąca czekolada, grzane wino czy owoce w czekoladzie nie będą dużym wydatkiem, a na pewno poprawią humor) – chodzi o to, by poczuć atmosferę takiego miejsca!
  2. Sprawcie, by dom pachniał świętami – nazbierajcie w lesie zielonych gałązek, kupcie trochę sianka, zróbcie ozdoby z pomarańczy i goździków, upieczcie pachnące korzennymi przyprawami pierniczki, które potem możecie wspólnie udekorować według własnego uznania! Takie kuchenne aktywności na pewno sprawią, że wszyscy będą dobrze się bawić. A! I nie zapomnijcie od razu skosztować swoich wyrobów. Nawet wyjadanie surowego ciasta i kolorowych posypek jest dozwolone. A jeśli chcecie pójść an całość – urządźcie sobie bitwę na mąkę! Co z tego, że zasypiecie pół kuchni? Posprząta się! 😉
  3. Wybierzcie się na lodowisko – w wielu miastach rozstawiane są takie sezonowe. Łyżwy wypożyczycie na miejscu, więc nie trzeba się martwić ich brakiem! I wcale nie musicie być mistrzami w ślizganiu się po lodzie. Nawet, jeśli całą godzinę spędzicie powolutku poruszając się przy barierce, kurczowo się jej trzymając i tak będziecie zadowoleni! Sama uwielbiam takie wypady na lodowisko, choć czasem zastanawiam się, czy to moje dziecko trzyma się mnie, czy ja jego. A jeśli się wywalę? No trudno, trochę poboli, ale będzie śmiesznie!
  4. Uzupełnijcie grudniownik – to taki album, w którym dokumentuje się każdy dzień grudnia. Fajnie jest prowadzić go wspólnie z dzieckiem. Myślisz, że nie będziecie mieli, co wkleić do tego albumu? Gwarantuję, że jeśli tylko zdecydujecie się na regularne uzupełnianie go, z pewnością nie zabraknie Wam pomysłów. Wystarczy uważnie przypatrzyć się każdemu dniu, by zauważyć, że codziennie spotyka nas coś interesującego – jednego dnia wybieramy choinkę, a innego… jemy pyszny czekoladowy deser, zauważamy na spacerze malowniczo oszronione krzewy albo… tulimy się do siebie. zimowoW odnajdywaniu magii świąt i przy okazji uzupełnianiu grudniownika może pomoc Wam fantastyczna fejsbukowa grupa Family Portraits.
  5. Podarujcie sobie chwilę relaksu – rozpalcie w domu świeczki, rozlejcie wino do kieliszków, zaparzcie ulubioną herbatę i poczytajcie jakąś przyjemną książkę o tematyce świątecznej. Doceńcie siebie za to, co robicie codziennie. Należy Wam się!
  6. Zorganizujcie adwentówkę! – takie przyjęcie przedświąteczne. Nie opłatek, który jest powieleniem Wigilii, ale właśnie adwentówkę! Zaproście przyjaciół – niech każdy przyniesie coś pysznego. Puśćcie świąteczne przeboje, rozpalcie świece albo… pograjcie w planszówki! I cieszcie się byciem razem!

6. Przekażcie Betlejemskie Światło Pokoju – co roku skauci z całego świata dzielą się tym rozpalonym w Betlejem ogniem z innymi. Ogień ma być symbolem pokoju na świecie. Celem całej akcji, wymyślonej przez Austriaków jest, by ten betlejemski płomień dotarł do jak największej liczby ludzi. Polscy harcerze otrzymują ogień od Słowaków i rozwożą po swoich harcówkach, parafiach, miastach. W wielu miejscowościach organizowane są uroczyste przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, czy to w kościołach, czy na miejskich jarmarkach świątecznych. A jeśli nie wicie o takich wydarzeniach – nic prostszego. Poszukajcie najbliższej siedziby harcerzy, na pewno chętnie przekażą ogień dalej. Wy też możecie zanieść go do swoich rodzin, do znajomych, do sąsiadów. Z życzeniami szczęścia i pokoju na cały nadchodzący rok. A wraz z ogniem możecie zanieść drobny upominek: sąsiadce, która odbiera Wasze przesyłki, gdy nie ma Was w domu; nauczycielce Waszego dziecka; pani z kiosku, u której codziennie kupujecie gazetę. Bo razem z ogniem przekazujecie uśmiech i życzliwość. I wierzcie – dzięki takim drobnym gestom nasz świat staje się lepszy!

swieca

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s