Czytając dziecku – pięć polskich ciekawych serii wydawniczych dla dzieci

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Książki dla Dzieci. To idealna okazja, by przyjrzeć się propozycjom książkowym dla najmłodszych. A mówić szczerze, trochę ich jest. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej księgarni i spojrzeć na dział dziecięcy – naprawdę mamy tu szeroki wybór różnychh lektur. Które są warte uwagi? Przedstawiam pięć moich (i mojego dziecka!) ulubionych serii wydawniczych dla dzieci.

1. Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy – dla młodych fanów kryminałów

Ta seria stworzona przez Agneiszke Stelmaszyk jest, weług mnie, idealną serią kryminalną dla dzieci. Naprawdę! Jeśli chcecie zachęcić swoje pociechy do sięgania własnie po kryminały – koniecznie podsuńcie mu książki Tomusiu Orkiszku. Znajdziecie w nich wszystkie cechy dobrego kryminału – charakterystyczny detektyw z równie charakterystycznymi asystentami, cekawe, nietypowe zagadki i zaskakujące rozwiązania!
Książki z tej serii sa niezwykle zabawne. Dzieci świetnie się bawią podczas czytania! Dużą zaletą tych lektur jest też ich wydanie: twarda okładka, dzięki której książki nie niszczą się szybko; duża czcionka, która pozwala na samodzielne czytanie przez dzieci, które dopiero co nauczyły się czytać i dowcipne ilustracje, któe urozmaicą lekturę. Czegóż chcieć więcej?

2. Przygody Neli – dla ciekawych świata

Kolejna seria to niezwykle pięknie wydane ksiażki o przygodach Neli. To prawdziwe reportaże podróżnicze, pisane przez dwunastoletią obecnie dziewczynkę. Ciekawe opisy przyrody i odległych kultur, piękne zdjęcia a do tego kody QR umożliwiające korzystanie z moblinej aplikacji, dzięki której można obejrzeć krótkie filmiki z Nelą w różnych częściach świata.
Na uwagę zasługują też niewątpliwe walory edukacyjne tych książek. Czytając je z dzieckiem sama poznałam kilka faktów, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Według mnie to książki, któe powinny znaleźć się w każdej dzieciecej biblioteczce!
 
 
 

3. Magiczne drzewo – fantastyka dla najmłodszych

 
„Magiczne drzewo” to seria stworzona przez kolejnego polskiego pisarza – Andrzeja Maleszkę. To już dłuższe historie, ale przyznać muszę – bardzo wciągające. Teoretycznie książki z tej serii przeznaczone są dla nieco starszych dzieciaków. Jednak dobór lektur dla najmłodszych to sprawa bardzo indywidualna – mój pięciolatek jest zachwycony historiami opowiadanymi przez Maleszkę i całkiem nieźle orientuje się w różnych wątkach!
Poszczególne pozycje serii opowiadają o grupie przyjaciół, którzy przeżywają nesamowite przygody. Wszystko dlatego, że w ich życiu pojawiaja się różnego rodzaju magiczne przedmioty, które… wprowdzają nieco zmaieszania. Sytuacje opisane w książce czasem bawią, czasem trzymają w napięciu. Dla mnie czasem autor za bardzo daje się ponieść fantazji. Ale młodym czytelnikom to się chyba podoba!
 
 

4. Kroniki Archeo – przygodówka dla zainteresowanych historią

 
Przyznam, że książki z serii „Kroniki Archeo” podbiły moje serce. Sięgnęłam po nie z sentymentu – przypominają mi trochę serię o Panu Samochodziku, w której zaczytywałam się jakieś… dwadzieścia lat temu! Dla mojego dziecka są chyba jeszcze za poważne – zbyt dużo naprawdę ciekawych faktów historycznych wplecionych we wciągającą fabułę. Myślę jednak, że dla starszych dzieci te książki są po prostu wspaniałe! Nie tylko wciągają, nie tylko bawią, ale także – uczą!
„Kroniki Archeo” wyszły spod pióra Agnieszki Stelmaszyk. Dodatkowym atutem jest piękne wydanie – kolorowe ilustracje, ciekawe fakty historyczne umieszczone na marginesach. I jeszcze fakt, że każda część dzieje się w innym miejscu na świecie i dotyczy innej dawnej kultury: Starożytnego Egiptu, Grecji, czasów Wikingów, kultury azteckiej. Te książki na pewno poszerzą horyzonty młodych (i tych starszych też!) czytelników.
 
 

5. Przyjaciele zwierząt – dla młodych miłośników przyrody

 
Ostatnia propozycja to cykl polskich książek o zwierzętach. Mam wrażenie, że te książki to swego rodzaju odpowiedź na niezwykle popularne serie o zagubionych czy chorych zwierzakach, stworzone przez zagranicznych autorów (np. seria „Zaopiekuj się mną” Holly Webb). Przynam jednak, że Aniela Cholewińska-Szkolik stworzyła historie poruszające i przede wszystkim… nasze! mamy tu do czynienia z polskimi realiami i ze zwierzakami, które można w naszym kraju spotkać, choć niektóre, jak na przykłąd ryś, są gatunkami chronionymi.
Te książki lubię za to, że opowiadają naprawdę ciekawe historie, a przy tym rozwijają u dzieciach wrażliwość na krzywdę, jaka czesto dzieje się zwierzakom. Ponadto lektury z tej serii także dostarczają wielu ciekawych infromacji o świecie polskiej przyrody i uczą młodych czytelników odpowiedzialnych zachowań wobec dzikich zwierząt.
 

Zdaję sobie sprawę z tego, że to zestawienie można jeszcze mocno rozbudować. Na polskim rynku jest przecież jeszcze wiele innych fantastycznych serii książkowych dla dzieci. Powyższe książki miałam jednak okazję przeczytać (wszystkie z dzieckiem). Dlatego wiem, że są naparwdę fajne. No i dziecko jest podobnego zdania! Myślę więc, że lektury, o których dziś napisałam są idealne do tego, by zachęcić młodego człowieka do czytania…

A Wy które serie dla dzieci polecacie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s