Remont w stylu slow – krok po kroku

Wszystkie zmiany zaczynają się w głowie. Na początku trzeba podjąć decyzję: „Tak, chcę żyć w stylu slow! Tak, chcę wprowadzić w swoje życie zasady minimalizmu! Tak, chcę zyskać spokój i radość!”. To najprostsze i najtrudniejsze zarazem, bo żeby było skuteczne, musi być szczere, zgodne z przekonaniami i z pragnieniami, tymi najgłębszymi. Taka decyzja musi wypływać z serca, inaczej stanie się jedynie pustymi słowami, powtarzanym frazesem, który do niczego nie prowadzi.

Ale trzeba też pamiętać, że decyzja jest dopiero początkiem drogi. Potem przychodzi czas na uporządkowanie i uproszczenie swojego życia. A to najlepiej zacząć od najbliższej przestrzeni.

Podobno kobiety stojąc u progu zmian w życiu zmieniają fryzurę albo… wygląd mieszkania. Coś w tym jest! Ileż razy sama decydowałam się na wizytę u fryzjera, gdy planowałam jakąś życiową rewolucję! A potem zaraz zabierałam się za przemeblowanie pokoju, nową aranżację przestrzeni wokół siebie. To oczyszcza i dodaje energii, by wprowadzać kolejne zmiany.

 

Planujesz zmiany? Zacznij od remontu!

 

Wiesz, dlaczego warto od czasu do czasu odświeżyć wygląd swojego domu, mieszkania, pokoju czy choćby kącika do pracy? To podnosi kreatywność! Naprawdę. Odrywamy się na chwilę od codziennych obowiązków i koncentrujemy na tym, by na nowo aranżowana przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna, jak najbardziej przyjemna i… zgodna z naszymi upodobaniami w danej chwili. Bo te upodobania zmieniają się w czasie. Tapety, czy kolory farb, które kilka lat temu nas zachwycały, mogą już denerwować albo po prostu nie pasować do naszych obecnych priorytetów, stylu życia, zainteresowań. Najłatwiej zauważyć to w pokoju dziecięcym, gdy dziecko wyrasta z bajkowych dodatków i potrzebuje zmiany swojego otoczenia na takie bardziej „dorosłe”. Ale ta zasada funkcjonuje w przypadku każdego z nas, naprawdę!

less is more

Drobny (albo generalny) remont to także świetna okazja do zrobienia gruntownych porządków. Zwykłe malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia: trzeba odsunąć meble, a to z kolei wiąże się z przynajmniej częściowym opróżnieniem ich. To idealny moment na to, by pozbyć się rzeczy, których już nie wykorzystujemy, które tylko zabierają przestrzeń w szafie, zbierają kurz na półkach. Remont jest najlepszą okazją do tego, by zacząć nowy, minimalistyczny czas w swoim życiu.

 

Remont w stylu slow: krok po kroku

 

Kiedy już zdecydujemy się na remont, warto odpowiednio się do niego przygotować. Najpierw plan. Trzeba wybrać moment, w którym prace remontowe będą najmniej uciążliwe (na przykład gdy dzieci jadą na kilkudniową wycieczkę lub wakacje, gdy nie mamy gorącego okresu w pracy i możemy poświęcić się doglądaniu przebiegu prac czy choćby zadbaniu o to, by ekipa remontowa miała odpowiednie warunki do pracy. No albo gdy sami (jeśli chcemy i potrafimy) możemy zabrać się za malowanie ścian i inne prace. Termin trzeba zgrać jeszcze z ekipą, więc za planowanie warto zabrać się duuuużo wcześniej!

Teraz przychodzi czas na coś, co moim zdaniem jest jedną z najprzyjemniejszych czynności związanych z remontem: szukanie inspiracji, wybieranie kolory farb i ogólne ustalanie, jak ta nowa przestrzeń ma wyglądać. To ciągłe przeglądanie czasopism branżowych, Pinterestów i innych internetowych inspiracji, czy wreszcie – wizyty w sklepach budowlanych i meblowych. Warto założyć sobie kreatywny notes lub stworzyć tablicę inspiracyjną ze wszystkimi pomysłami. Dzięki temu uda się zaplanować idealny wygląd własnego otoczenia.

Wybór odpowiednich materiałów to kolejna rzecz, którą trzeba zrobić. Pomogą nam w tym notatki z inspiracjami zrobione wcześniej i… specjaliści! Tak, tak, nie bój się zapytać, choćby w dobrym sklepie z materiałami budowlanymi, takim jak http://www.elgrom.pl/. Jeśli sam nie jesteś budowlańcem, naprawdę – skorzystaj z pomocy. Obsługa sklepu doradzi, które materiały najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji, przedstawi zalety i wady różnych produktów. Oczywiście, wybór należy do Ciebie. I tak, wiem, czasem cena ma ogromne znaczenie, ale… pamiętaj, że w przypadku farb, tynków, paneli czy innych produktów tego typu nie warto zbytnio oszczędzać. Lepsza cena zazwyczaj idzie tu w parze z jakością. A jakość w tym przypadku oznacza trwałość i… brak problemów przez dłuższy czas! Robiąc zakupy pamiętaj też, żeby pozbyć się przekonania, w przypadku takich cieszących się renomą firm jak Elgrom zupełnie bezsensownego, że sprzedawca na siłę chce Ci wcisnąć najdroższe produkty! Czasy trochę się zmieniły i sprzedawcy zależy na zadowoleniu klienta, dlatego podsunie rozwiązanie NAJLEPSZE, nie najdroższe!

think positive

Masz już plan, wynajętą ekipę, dobrej jakości materiały. Co dalej? Nie pozostaje Ci nic innego, jak przygotować przestrzeń do remontu. Odsuń meble od ścian lub wynieś je do innego pomieszczenia (przy okazji robiąc krytyczny przegląd ich zawartości). Zabezpiecz meble, podłogi czy inne elementy przed zniszczeniem (jeśli wynajmujesz dobrą ekipę remontową, oni o to zadbają, rozkładając specjalne folie ochronne itd.). I bardzo ważne: na czas remontu zaaranżuj sobie inną przestrzeń do pracy czy relaksu. Chodzi o to, żeby Twój codzienny plan dnia nie ucierpiał zbytnio w trakcie odnawiania kolejnych pomieszczeń. Nie bez znaczenia będzie też Twoje nastawienie do remontu: zaakceptuj niedogodności z nim związane, znajdź rozwiązania, które pomogą Ci przetrwać ten trudny, bo wybijający z codziennego rytmu czas bez stresu. Pomyśl sobie, że remontowy chaos potrwa kilka dni, a potem będziesz mógł cieszyć się nowym, pięknym otoczeniem!

 

Koniec remontu i co dalej?

 

A na koniec, kiedy ekipa remontowa już skończy swoją pracę, ustaw meble (to dobry moment, by je wymienić lub zmienić miejsce ich położenia), tak, jak to sobie zaplanowałeś. Rozstaw i powieś ulubione dodatki (albo kup nowe, jeśli tego chcesz), dbając o to, by nie było ich za dużo. Nowe, czyste ściany, najlepiej pomalowane na jasny, neutralny kolor niemal proszą się o to, by udekorować je w minimalistycznym stylu. Dzięki temu zyskasz wrażenie większej przestrzeni, zmniejszysz chaos wokół siebie, zyskasz spokój i zaoszczędzisz czas. Ale o zaletach minimalizmu chyba nie muszę Ci mówić, prawda? Zresztą, kwestia minimalizmu w aranżacji i wystroju wnętrz to temat rzeka, na kilka zupełnie innych postów…

Reklamy

8 thoughts on “Remont w stylu slow – krok po kroku

  1. To prawda, że zmiany zaczynaja się od zmiany aranżacji wnętrza, przynajmniej u mnie tak to działa. Nie zawsze są to zmiany duże, najczęściej to drobne przemeblowanie, zmiana dekoracji lub chociażby większe porządki 🙂

    1. Bo ogarniecie przestrzeni wokół, pozwala na zrobienie porządku w głowie. A od tego już krok do zrobienia porządków w życiu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s