Wakacje LAST MINUTE – co zrobić, by naprawdę się opłacało?

Sezon wakacyjny rozpoczął się już na dobre. Dla większości z nas to pewnie czas oczekiwania na wymarzony (i zasłużony!) wyjazd. Dla biur podróży to najbardziej gorący okres. Prawda jest taka, że właśnie teraz mają szansę na zwiększenie obrotów i… robią wszystko, by tę szansę wykorzystać! Kuszą więc atrakcyjnymi ofertami Last Minute po to, by jak najwięcej ludzi w ostatniej chwili zdecydowało się skorzystać z propozycji biura podróży i by samo biuro nie straciło na wykupionych dużo wcześniej hotelowych pokojach, apartamentach, lotach czarterowych. Czy jednak podróżowanie Last Minute ma sens? I co zrobić, by naprawdę było opłacalne?

Przyznam, że od pewnego czasu bardziej interesuje mnie zwiedzanie „na własną rękę”. Jakoś tak mam wrażenie, że gdy wybieram zorganizowaną wycieczkę, coś mnie omija. Owszem – to jest wygodne i mniej stresujące niż wyjazd na własną rękę. Wchodzisz do biura podróży, płacisz, wychodzisz z voucherem, biletem na samolot i jeszcze kilkoma wycieczkami fakultatywnymi. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że takie rozwiązanie dla wielu osób jest idealne. W natłoku codziennych obowiązków, w codziennej gonitwie marzą o tym, by wylegiwać się na plaży i nie robić dokładnie NIC. Na zorganizowanym wyjeździe wszystko zrobią za Ciebie – posiłki w hotelowej restauracji, drinki w barze na plaży, nawet program animacyjny dla dzieci jest zorganizowany. I to codzienne ścielenie łóżek – żyć nie umierać!

Sama podczas wyjazdów nastawiam się raczej na poznanie kraju, do którego jadę i ludzi w nim mieszkających. Dlatego chowam strach na samo dno plecaka i wolę jechać trochę spontanicznie, by wczuć się w klimat odwiedzanego miejsca. Plaże pełne turystów mnie odstraszają. Podobnie jak hotelowe ośrodki, choćby nie wiem, jak luksusowe. Po kilku wizytach w takich miejscach mam przesyt. Ale wiem też, że przygotowanie urlopu na własną rękę zajmuje więcej czasu i może zabierać więcej nerwów. Dlatego rozumiem wszystkich, którzy decydują się na wykupienie wycieczek zorganizowanych. Zwłaszcza, że te last minute wydają się być bardzo atrakcyjne!

Przeczytaj o tym, jak bezstresowo zorganizować urlop

Na czym polega oferta LAST MINUTE?

Na początek kilka słów o tym, czym jest oferta Last Minute. Najprościej mówiąc to propozycja wycieczki zorganizowanej w promocyjnej cenie. Na takie okazje można polować niemal tuż przed odlotem samolotu. Im bliżej daty wyjazdu, tym cena niższa. Ale uwaga! Jeśli już zainteresuje Cię jakaś oferta, od razu kupuj. Nawet kilka godzin zwłoki może skutkować tym, że już nie będzie miejsc w wybranym przez Ciebie hotelu czy na wymarzonej imprezie. Dlaczego? Bo oferty Last Minute to wyjazdy, których nie udało się sprzedać wcześniej. Pojedyncze wolne w danym terminie pokoje czy miejsca w samolocie. Są tańsze, bo touroperatorowi zależy na tym, żeby mieć stuprocentowe obłożenie. Miejsca w hotelu musiał wykupić dużo wcześniej i teraz, jeśli ich nie sprzeda, po prostu straci. Ta sama zasada działa też w przypadku miejsc w samolotach czarterowych.

Ponieważ obecnie konkurencja na rynku turystycznym jest ogromna, biura prześcigają się w walce o klientów. Proponują coraz to nowe kierunki i… coraz bardziej atrakcyjne oferty Last Minute! To jednak opcja dla tych, którzy nie tylko chcą nieco zaoszczędzić, ale też dla tych, którzy nie potrzebują dużo czasu do namysłu i przede wszystkim nie mają bardzo sprecyzowanych oczekiwań. Jeśli należysz do osób, które oczekują konkretnego standardu, chcą mieć możliwość wyboru konkretnego hotelu, a nawet pokoju – wykup wycieczkę wcześniej! W ofercie Last Minute trzeba brać to, co jest. Niższa cena, ale mniejszy wybór – coś za coś.

Trzeba też pamiętać, że niższa cena dotyczy zazwyczaj tylko przelotu i zakwaterowania. Nie liczmy na obniżone ceny wycieczek fakultatywnych, transferów i innych atrakcji. Za to zapłacimy normalnie – tak jak Ci, którzy podobną wycieczkę kupili dwa miesiące temu. Dlatego jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić i w opcji Last Minute upatrujesz szansy na tańsze zwiedzanie świata, zastanów się, gdzie jeszcze możesz ograniczyć koszt wyprawy.

wakacje last minute

Pomysły na zaoszczędzenie podczas wakacyjnego wyjazdu Last Minute

Rzeczą, na której naprawdę można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy jest zarezerwowanie miejsca na parkingu położonym koło lotniska. Pamiętaj! Parking portu lotniczego to opcja najdroższa! Tymczasem już w niedalekiej odległości od terminala można skorzystać z profesjonalnych, strzeżonych parkingów, które swoim klientom oferują szereg dogodnych rozwiązań (bezpłatny transfer pod terminal, całodobowy monitoring itd.). Przede wszystkim jednak atrakcyjne są ceny. Zerknij na stronę parkingu przy lotnisku w Modlinie: http://modlinparking.pl/cennik/. Wygląda ciekawie, prawda?

Drugą kwestię stanowią wycieczki fakultatywne. W niektórych przypadkach warto skorzystać z opcji proponowanej przez biuro podróży: opieka przewodnika, od którego można dowiedzieć się ciekawych rzeczy, brak konieczności stania w długich kolejkach po bilety do najważniejszych atrakcji turystycznych czy przejazd w wybrane miejsce klimatyzowanym busem to niekwestionowane zalety tego rozwiązania. Ale bywa i tak, że dużo taniej można zorganizować sobie podobną wycieczkę we własnym zakresie. Tak było w Tunezji. Biuro oferowało wycieczkę do miejscowości sąsiadującej z tą, w której ja mieszkałam. Za kilkadziesiąt dolarów. Postanowiłam pójść na żywioł i… pojechałam autobusem miejskim (za dolara, czy jakoś tak). Wstęp do odwiedzanego muzeum też był jakiś niedrogi. Obiad, czyli kebab zjedzony we własnym zakresie (po powrocie do hotelu i tak czekała na mnie ciepła kolacja), też kosztował niewiele. I jeszcze wartość dodana – mogłam samotnie powłóczyć się po tych zakątkach, do których zorganizowane wycieczki nie docierały. I wypić herbatę zaproponowaną mi przez sprzedawcę na jednym z bazarów bez konieczności ciągłego spoglądania na zegarek, by sprawdzić, ile czasu zostało mi do zbiórki całej grupy. Decydując się na własną organizację dodatkowej wycieczki trzeba jednak przyjrzeć się krytycznie całej sytuacji. Bo na przykład w hiszpańskiej Andaluzji w sezonie lepiej skorzystać ze zorganizowanej wycieczki do Alhambry. Inaczej pół dnia spędzisz stojąc w kolejce po bilet wstępu!

Trzecią możliwość zaoszczędzenia daje… wykupienie opcji All inclusive. Być może brzmi to paradoksalnie, bo takie opcje zazwyczaj są droższe. Pamiętaj jednak, że napoje w hotelowych restauracjach (nawet zwykła woda) mają ceny dość wyśrubowane. A w ciepłym klimacie pijemy znacznie więcej. Jeśli więc szalejesz i decydujesz się na całkowicie relaksacyjny wyjazd i nie chcesz skończyć go niezbyt przyjemnym momentem ogołocenia swojego konta podczas regulowania rachunku przy wymeldowaniu się z hotelu – wybierz opcję all inclusive. Nie musisz martwić się o to, ile przyjdzie Ci zapłacić lub wciąż nosić ze sobą portfela, który spokojnie możesz trzymać w hotelowym sejfie!

A może Ty masz jakieś skuteczne sposoby na zaoszczędzenie podczas wyjazdów Last Minute? Jeśli tak, koniecznie podziel się nimi w komentarzu!

Reklamy

One thought on “Wakacje LAST MINUTE – co zrobić, by naprawdę się opłacało?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s