Cudze chwalicie… A może jednak najpierw warto poznać Polskę?

Cudze chwalicie, swego nie znacznie głosi znane polskie przysłowie. Powstało kilka wieków temu, ale jak bardzo aktualne jest dzisiaj! Niedawno skończyły się wakacje. Na portalach społecznościowych i blogach zaroiło się od zdjęć z najbardziej egzotycznych krajów. A ja się pytam, gdzie w tym wszystkim Polska?

Przecież nasz kraj wcale nie jest mniej urokliwy niż najbardziej popularne miejscowości turystyczne świata. Ba… zaryzykuję stwierdzeniem, że często ma więcej do zaoferowania.

Nie chcę, żebyś pomyślał sobie, że jestem przeciwnikiem dalekich podróży, chociaż… No cóż, po lekturze książki „Witajcie w raju” Jennie Dielemans zaczęłam inaczej patrzeć na dalekie wyprawy i wyjazdy turystyczne.

Reportaże, które zmieniają sposób patrzenia na dalekie podróże

Sama książka jest zbiorem reportaży dotyczących funkcjonowania przemysłu turystycznego w Tajlandii, Dominikanie czy na Wyspach Kanaryjskich i zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak zły, a często wręcz zgubny skutek ma organizacja turystyki masowej właśnie w tych miejscach. Zniszczeniu ulega miejscowa kultura, bo folklor tworzony jest tu bardziej na potrzeby turystów, którzy chcą po powrocie do domu pochwalić się znajomym zdjęciem z miejscową kobietą ubraną w tradycyjny strój (i nie jest ważne, że ten strój zakładany jest tylko od święta – turysta płaci, turysta wymaga) czy zdjęciem na pięknej plaży, zapominając o tym, że plaża ta zamknięta jest dla miejscowej ludności, która przecież ma do korzystania z niej największe prawo. Dochodzi do tego jeszcze kwestia ochrony środowiska. Zanieczyszczeń związanych z transportem samolotowym czy ilością odpadów produkowanych przez największe hotele.

W swojej książce autorka snuje wizje porażające i przerażające, a lektura każe się zastanowić nad swoim stylem podróżowania. Polecam więc ten reportaż wszystkim, którzy marzą o dalekich podróżach. Może zmienia swoje spojrzenie na wiele kwestii i przede wszystkim podróżować będą bardziej świadomie…

reportaż o przemyśle turystycznym

Bo nie chodzi o to, by zrezygnować z podróży. Wciąż uważam, że uważne, odpowiednio zaplanowane i zorganizowane podróże, także te wykupione w dobrym biurze, są rozwijające. Pozwalają zdobyć wiedzę o świecie i budować postawę otwartości wobec innego. Dlatego mimo wszystko zachęcam do podróżowania. W stylu slow, który pozwala zanurzyć się w tu i teraz niezależnie od tego, w jakim zakątku świata jesteśmy.

Podróże po Polsce też mogą być inspirujące!

Jednak namawiam i zachęcam, by swoją podróżniczą przygodę zacząć od Polski. Jakże przerażające jest to, że wiele dzieci uczących się w szkołach, choć zwiedziło już pół świata, nie ma pojęcia o tym, co za przysłowiową miedzą. Nie wiedzą, czym jest gołoborze, nie mieli okazji przejść się po Karkonoszach czy Bieszczadach albo poznać pięknych mazurskich krajobrazów. A przecież w każdym rejonie naszego kraju czeka na młodszych i starszych podróżników tak wiele atrakcji: a to średniowieczne zamki, pięknie odrestaurowane, a to cuda natury, których próżno szukać na indonezyjskich plażach…

jezioro3

Właśnie dlatego tak ważne jest, by zachęcić najmłodszych do poznawania uroków Polski, różnorodności regionalnej. Polska nie jest nudna. Ba… dla wielu młodych ludzi jest ciekawsza niż zagraniczne kurorty!

Zapytasz pewnie skąd ten post w początku września, gdy wakacyjne wyjazdy przeszły już do historii, a na następne czekać trzeba kolejnych dziesięć długich miesięcy. A ja Ci odpowiem tak, jak w jednej z poprzednich notek: jesień jest porą idealną do podróżowania. I więcej! Przecież właśnie teraz jest czas planowania szkolnych wycieczek. Jako rodzic możesz zasugerować wychowawcy klasy wyjazd w ciekawy zakątek naszego kraju – wyjazd, dzięki któremu Twoje dziecko nie tylko spędzi czas aktywnie i nauczy się samodzielności, ale zyska także możliwość poznania swojego kraju!

Dowiedz się, dlaczego warto podróżować jesienią!

Dobrze , gdy wycieczka taka zorganizowana będzie przez specjalistów takich jak na przykład biuro jaworzyna.com.pl, które od ponad dwóch dekad specjalizuje się w organizacji wyjazdów dla najmłodszych. Powiem szczerze – nie wiedzę, że nauczyciel na co dzień uczący matematyki czy biologii jest w stanie w pełni podołać wysiłkom organizacyjnym: odpowiednio ułożyć trasę, zarezerwować noclegi, zamówić posiłki i zadbać o milion innych rzeczy, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy. Tymczasem warto zerknąć na stronę internetową Jaworzyna Tour, by przekonać się, że ich oferta wycieczek krajowych jest niezwykle bogata. Jeśli dodamy do tego doświadczenie związane z pracą z młodzieżą, możemy być pewni, że taka wycieczka pomoże nie tylko zachwycić nasze dzieci urokami Polski, ale też przyczyni się do zaszczepienia podróżniczego bakcyla. A na dalsze szlaki przyjdzie jeszcze czas…

Reklamy

6 thoughts on “Cudze chwalicie… A może jednak najpierw warto poznać Polskę?

  1. Polska jest na tyle piękna, że nie trzeba nigdzie wyjeżdżać aby zobaczyć ciekawe miejsca. Wystarczy tylko trochę się rozejrzeć i poczytać co i gdzie można zobaczyć.

    1. Dokładnie. Ja nawet zaryzykuję, ze można „wsiąść do pociągu byle jakiego” i ruszyć w nieznane i zawsze znajdzie się coś wartego uwagi. Choć to raczej propozycja dla starszych…

    1. Dokładnie! I to w najbliższej okolicy. Głowę daję, że każdy, jeśli tylko zechce, może odkryć fajne miejsca blisko swojego domu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s